„Nienawidzę projektów. Nie cierpię. Dostaję spazmów na hasło 'zróbmy z tego projekt’. Zawsze wtedy wiem, że za chwilę coś w firmie się rypnie.”

Ten zwrot, wypowiadany pełnym ekspresji tonem, usłyszałam niedawno w czasie rozmów prowadzonych w sprawie jednego z… projektów (no jakżeby inaczej…)

Przyznajmy, czasem rzeczywiście „projekty” i wszelkiego typu zmiany w firmie wyprowadzają z równowagi nie tylko zespół projektowy ale całą firmę. Balans znika. Puszka Pandory otwarta. Naprawiłeś jedno, popsułeś drugie. Zoptymalizowałeś w jednym obszarze, „rypło się” w drugim. No bywa. Tym, którzy wcześniej chcą wiedzieć, co 'rypnie’, przygotować się i (czasem) zapobiec, polecam pracę z Projektowym Kołem Wpływów.

Projektowe Koło Wpływów

Skorzystaj z poniższej propozycji obszarów, albo stwórz sobie swoje własne (no kto inny zna lepiej twoją firmę, niż ty i twój zespół). Wpisz w koło ważne dla firmy obszary albo elementy firmy. Wpisz działy, konkretne stanowiska jeśli chcesz popracować nad wpływami na konkretne struktury.

  1. Określ obszar, którego dotyczy projekt, zmiana, którą wprowadzasz.
  2. Zaproś zespół do współpracy. Zadbaj o to, żeby grupa, z którą będziesz pracował nad kołem wpływów, była mocno zróżnicowana ( i do tego niekoniecznie będą to ci sami ludzie, którzy tworzą zespół projektowy).
  3. Wstaw projektowe koło wpływów na dostępną dla wszystkich wirtualną tablicę, na której możecie popracować synchronicznie i asynchronicznie (czyli nie wszyscy w jednym czasie).
  4. Zadaj zespołowi pytanie: „na co według ciebie wpłynie nasz projekt/zmiana/działanie?”
  5. Pracujecie asynchronicznie? Niech sami dorysują strzałki (np. jeśli zmieniacie obszar „wiedza”, rysują strzałkę od zmiany do obszarów, na które według nich wpłynie ta zmiana) i zostawią notkę z wyjaśnieniem, dlaczego, na co i jaki będzie to wpływ.
  6. Pracujecie synchronicznie, na warsztatach? Róbcie to wspólnie, podczas facylitowanej dyskusji.
  7. Możesz pracować z wpływami pozytywnymi i negatywnymi (wizualizuj – zmieniaj kolory strzałek, post-itów)
  8. Ustalcie obszary najmocniejszego wpływu – pozytywnego i negatywnego.
  9. Ustalcie, co zrobić z zagrożeniami, negatywnym wpływem i jak wzmocnić to, co pozytywne.

Projektowe Koło Wpływów jest niezłym ćwiczeniem, pozwalającym na odkrywanie „oczywistości” z kilku różnych punktów widzenia i początkiem ciekawych dyskusji na temat sił i wpływów działających w firmie. Nie zapobiegnie problemom, nie załatwi idealnie gładkich wdrożeń zmian, ale pozwoli na spojrzenie na organizację jako siatkę połączeń, na którą można spojrzeć z wielu perspektyw.

Przetestujcie, poniżej możecie sobie ściągnąć plik do pracy w formacie A3.