Z dnia na dzień wszystko wkoło nas się zmieniło. Paradygmaty, założenia i przekonania sprzed kilku dni odłożyliśmy do szuflad. Zamiast bezproduktywnie tworzyć sobie czarne scenariusze, oparte na kryteriach, na które nie masz wpływu, zbuduj zespół i popracujcie online nad zmianami, jakie na pewno nastąpią w twojej firmie.

Poniżej kanwa pomocna do stworzenia dobrej grupy projektowej, która zagwarantuje nam spojrzenie z wielu różnych perspektyw na problem. Zanim więc zaczniesz nad czymś pracować z zespołem, sprawdź, czy stworzyłeś dobry zespół?

INTERESARIUSZE

Kto ma formalne lub nieformalne uprawnienia do wpływania na wynik tej zmiany? Czy sam możesz podejmować ostateczne decyzje? Jakich decydentów musisz mieć w zespole, tak, aby można było od razu podejmować decyzje? Pamiętaj, że rozmowa bez działań i konkretów będzie czasem straconym.

EKSPERCI

Kto wie najwięcej na temat tej inicjatywy/zmiany? Kto może ci pomóc, kto ma wiedzę, kto ma już doświadczenia? Kto będzie chciał się z tobą dzielić wiedzą? Na pewno trudno będzie znaleźć ekspertów od zarządzania firmą w czasie pandemii, ale szukaj w swoim zespole albo poza nim ludzi, którzy mogą ci w jakikolwiek sposób pomóc we fragmentach twojego problemu albo, co najważniejsze, pomogą spojrzeć z innej perspektywy.

ODBIORCY

Kogo ta zmiana dotyczy? Kto jest użytkownikiem końcowym? Na kogo ona wpłynie? Kto jest na „ostatniej mili”? Takie osoby też powinny pojawić się w tym zespole.

DZIKA KARTA

Kto nie mieści się w poprzednich kategoriach a może mieć jakikolwiek wpływ na tę zmianę?

Sprawdź, czy masz przekrój wszystkich osób z poniższych obszarów.

Lokalizacja: Czy ta inicjatywa/zmiana ma wpływ na wiele obszarów/lokalizacji?

Funkcja: na jakie funkcje, dyscypliny, role lub działy w organizacji ma to wpływ? 

Hierarchia: Czy masz reprezentację osób ze wszystkich poziomów organizacji?

Sieć: Istotne jest uwzględnienie innych członków systemu, takich jak klienci, dostawcy, inwestorzy, inne osoby z sieci

Styl myślenia: stwórz grupę ludzi o bardzo różnych stylach myślenia!

Jeśli nie masz wkoło tyle osób, jesteś małą firmą, freelancerem, pracujesz nad zmianą tylko dla siebie – zadbaj przynajmniej o to, żeby przedyskutować twoje przemyślenia z osobą o zupełnie innym niż ty stylu myślenia. Myślisz jak wizjoner? Znajdź kogoś, kto sprowadzi twoje pomysły na ziemię. Dostrzegasz mnóstwo szczegółów? Podyskutuj z kimś, kto spojrzy na to z lotu ptaka. To jest dobry moment na to, żeby zaprzyjaźnić się z kimś, z kim z reguły się nie zgadzałeś. Pamiętaj o patrzeniu na zmiany z wielu rożnych perspektyw. Stwórz online swoją grupę mastermind, złożoną z zupełnie inaczej myślących osób. Nie zostawaj w swojej bańce.

Czyste kanwy znajdziesz w dziale Narzędzia.

Tam też zapiszesz się na powiadomienia o nowych narzędziach w Skrzynce z Narzędziami.

kanwa zespół projektowy- kto ma w nim być?